nahled

Závěrečné setkání projektu Cesta dějinami v Ostravě

eufond.jpg

Dne 27. 11. 2009 se uskutečnilo na našem gymnáziu Závěrečné setkání pedagogů a studentů v rámci projektu Cesta dějinami. Po několikatýdenních přípravách, kdy se chodby školy postupně zaplnily studentskými projekty, fotografiemi, obrazy, nástěnkami, plakáty a dalšími pracemi studentů, nastal den D a vše vypuklo po 9. hod ve velké tělocvičně. Ta se nakrátko proměnila ve výstavní síň, koncertní sál a folklorní pódium.

Před devátou hodinou přijeli i naši polští partneři z polského gymnázia ve Strumieni – ředitelka školy Lilla Salachna-Brzoza se zástupcem Roman Gądekem, vedoucí projektu Kornelia Zubek a Claudia Chrapek a 30 polských studentů. Mezi hosty se objevili také bývalý hejtman Moravskoslezského kraje a europoslanec Ing. Evžen Tošenovský, poradkyně ministra školství PhDr. Jaroslava Wenigerová a zástupkyně Euroregionu Silesia Ing. Jana Galuszková Novotná a Ing. Petra Hamelová. Úvodní slovo pronesl nejprve ředitel školy Mgr. J. Svrčina, který také přivítal hosty. Historii naší přeshraniční spolupráce a průběh projektu shrnul vedoucí projektu Mgr. V. Vlček.

První částí programu bylo pěvecké vystoupení sboru školy pod vedením Mgr. M. Zelenkové se smutnými i žertovnými židovskými písněmi a scénkami. Studenty a studentky , především  ze sext a septim, doprovázeli spolužáci na kytary či tahací harmoniku. Následovalo taneční vystoupení slezského folklóru našich studentů, členů Ondřejnice, mezi nimiž vévodil D. Šperlín a studenti a studentky z 1A4. Technické zázemí zajistili naši absolventi F. Veselý a T. Oramus. Recitační pásmo o tragických osudech lidických dětí připravili studenti včele s J. Adámkem a Mgr. M. Böhmovou. První část programu uzavřely projevy PhDr. Wenigerové, p. Salachny Brzozy a Ing. Tošenovského, který pohovořil o svých studentských letech na naší škole, ale také o svém vztahu k tématice holocaustu.

Po krátké přestávce mohli přítomní vyslechnout velmi silné svědectví Ing. Michala Salomonoviče, který byl jako sedmiletý chlapec vězněn v Osvětimi a ztratil tam i svého otce. Besedu vystřídaly prezentace tématicky zaměřených výtvarných děl a výstava fotografií ve vstupním prostoru a hale školy, jež připravovala Mgr. M. Musialová především se studenty sext. Z vystavených fotografií vynikly práce M. Zuláka, L. Kotkové a I. Luňáčkové a příjemným překvapením pro polské hosty bylo vstupní slovo k výtvarným dílům studentek ze 6B8 K. Bezecné a A. Flídrové v polštině. V. Hejnová a I. Spáčilová se postaraly o představení literárních prací ve tvaru puzzle, jichž byly více než dvě desítky rozvěšeny po stěnách a oknech školy.

Vynikající výkony studentů i pedagogů snímala Česká televize pro regionální zpravodajství. Po obědě měli studenti možnost na učebně fyziky pod vedením Mgr. P. Kolašína Mgr. J. Rozehnala sledovat multimediální studentské prezentace s tématikou 2. světové války a holocaustu nebo také studentský film o exkurzích do Prahy, Lidic, Terezína, Krakova a Osvětimi. Čeští, polští pedagogové a hosté společně poseděli  v restauraci K-Trio. Po nabitém dni a přátelském posezení odjeli naši polští hosté před 16. hodinou domů do Strumienie a pozvali nás na podobné setkání na 11. 12. 2009.

nahled nahled nahled nahled nahled nahled nahled nahled nahled nahled
Použijte prosím moderní prohlížeč (např. Google Chrome, Mozilla Firefox nebo Microsoft Edge).