13,8 miliard let po velkém třesku na planetě Zemi hodiny ukazovaly něco málo po dvanácté. Byl čtvrtek 4. prosince 2014 a pár vyvolených ze tříd 4A4, 8A8 a 8B8 s nedočkavostí čekali na přednášku z astrofyziky. Napětí trhalo omítku ze zdí a vzduchem polétával vesmírný prach.
Nikdo netušil, co má od přenášky očekávat a co se bude dít. Já jsem se sama obávala, že nebudu rozumět ani zlomku z přednášky. Pokud jsme ale očekávali, že přednášející bude muž připomínající Alberta Einsteina, zmýlili jsme se.
K našemu velkému údivu přišla bývalá studentka našeho gymnázia, velmi sympatická slečna Lenka Zychová, doktorandka Masarykovy univerzity v Brně. Po krátkém úvodu nás začala zasvěcovat s velkým zapálením do krás a zákoutí vesmíru. Více než hodinu nás seznamovala se životem hvězd (jak a kde se rodí, co se stane, když umírají), s objekty, které můžeme na noční obloze pozorovat, a také nás ohromovala různými zajímavými fakty ( Věděli jste například, že ve vesmíru je temná hmota a temná energie, která nás obklopuje, ale ani vědci nejsou schopni ji pozorovat?). Jediné, o čem jsme se moc nedozvěděli, byly planety, protože dle slov přednášející to jsou pouze nudné kameny. To ovšem na kvalitu přenášky nemělo vůbec žádný vliv.
Tereza Golková, 4A4
Ve čtvrtek 4. 12. se maturitní ročníky zúčastnily přednášky Mgr. Lenky Zychové, absolventky našeho gymnázia. Místo všemi očekávané nepříjemně vypadající paní středního věku se objevila mladá slečna překypující úsměvy. Její přednáška se týkala těles ve vesmíru, především pak hvězd. Zaujala snad i ty největší ignoranty, protože tak, jako někoho zánik Slunce a srážka dvou galaxií děsí a je rád, že se toho nedožije, Lenka prohlásila, že ji opravdu mrzí, že u něčeho tak úžasného, jak sama poznamenala, nebude. Její prezentace nebyla jen odvykládaná nazpaměť, Lenka ji proložila dechberoucími fotografiemi, strhujícími videi a pro lepší vysvětlení pro nás měla nachystané i propracované animace. Nenašel se nikdo, kdo by mohl prohlásit, že vše, co jsme se z Lenčiny přednášky dozvěděli, by už předtím věděl. Dvou hodin strávených v Lenčině přítomnosti určitě nelitujeme a rozhodně doporučujeme spolužákům i široké veřejnosti jednu z Lenčiných dalších přednášek, které můžete najít na www.astronomickeprednasky.cz.