V pátek 22. 3. 2024 se studenti matematického semináře ze septim a 3. ročníku již podruhé vypravili do areálu VŠB-TUO. V rámci dopoledne byla pro ně připravena přednáška na téma „Hlavolamy a algebra“ a následně návštěva Továrny budoucnosti.
Na přenášce nám doc. Mgr. Petr Kovář, Ph.D., z Katedry aplikované matematiky popsal, jak lze matematicky vyjádřit skládání Rubikovy kostky a dalších podobných hlavolamů. Nepotřebujeme k tomu počítač, stačí papír a tužka. Ukázal nám, že lze odvodit vlastní algoritmy pro skládání hlavolamu, které sice nemusí být jednoduché, ale zato je lze relativně snadno sestavit.
Poté jsme přešli do budovy TL3 Fakulty elektrotechniky a informatiky, která je rozdělena do několika sekcí. Měli jsme možnost navštívit 3 části – Smart Factory, Mobility Lab a Health Lab. Všechno moderní vybavení factory slouží studentům pro praktické využití ve výuce – digitalizace a automatizace proniká stále více do průmyslu i dalších oblastí našeho života.
Ve Smart Factory jsme si prohlédli robotizovanou automatickou linku, průmyslové roboty, mobilní roboty využívané pro převoz nákladu i virtuální realitu. Zaujal nás robot, který hrál na klávesy vybrané melodie – jeho vývoj je také součástí absolventských prací studentů.
Mobility Lab je moderní výukové a vývojové centrum zaměřené na automobilové elektronické systémy. Studenti se zde mohou podílet na vylepšování a vývoji automobilových systémů, včetně využití autonomních vozidel a sdílených vozítek.
V Health Lab jsme viděli byt vybavený nejen standardním nábytkem a spotřebiči, ale hlavně různými čidly a pomocníky pro automatizaci domácnosti a sledování kvality vnitřního prostředí. Ta mohou využívat mimo jiné senioři nebo handicapovaní lidé. Studium biomedicínské techniky je velmi aktuální a rozvíjí se i oblast e-Health.
Myslím, že naše studenty přednáška a návštěva továrny zaujala – viz zpětná vazba:
Přednáška byla obohacující, dozvěděl jsem se více informací o rubikovce a jejím skládání, principy, na jakých se dá dostat k požadovanému výsledku. Pan doc. Kovář mluvil pěkně a šlo vidět, že se opravdu touto věcí zabývá a ví o čem mluví. Exkurze v továrně budoucnosti mě ovšem zaujala více. Rád jsem nakouknul, jednak jak to na VŠB v tomto oboru vypadá, ale i jak představovali to, čím se zabývají a na čem momentálně pracují. Sice to bylo hlavně představení studijního programu, ale ukázky a vysvětlení byly zajímavé. Překvapilo mě, na jaké úrovni již jsou, např. když ukazovali pronásledování auta jiným autem zcela bez řidiče, a to zdaleka nejsou hotovi - Lukáš Šugárek
Přednáška byla zajímavá, ideální doba trvání, rubikovky skládat umím, takže jsem přednášce rozuměl a celkově se mi líbila. Nadšení pana docenta do hlavolamů bylo taky fajn. Ze tří přednášek v továrně mě nejvíce zaujala ta s roboty, přišel mi fascinující robot, který hrál na klavír, a celkově ten obor zněl zajímavě, pán se příjemně poslouchal. Zbylé dvě mně nepřišly až tak zajímavé, obzvlášť ta poslední. - Jakub Richter
Na přednášce hlavolamy a algebra jsem se dozvěděl o různých hlavolamech, které vycházejí z Rubikovy kostky, a jak je poskládat bez pomoci internetu. Při prohlídce továrny budoucnosti nám byly představeny různé studijní obory, například biomedicínské inženýrství. Nejvíce mě ale zajímal obor dopravní systémy a technika, kde nám studenti VŠB ukázali vývoj nových technologií pro automobily. - Ondřej Žmolík