Již pošesté se konala gastronomická soutěž moderovaná v cizím jazyce. Zatímco předchozí ročníky proběhly v jazyce francouzském, letos začátkem dubna se mohli blýsknout svými kuchařskými i jazykovými dovednostmi ti, co mají jako druhý cizí jazyk němčinu, španělštinu či ruštinu. A konkurence byla veliká, účastníci klání, porota i přizvaní hosté měli možnost ochutnat speciality španělské, rakouské, německé i ruské kuchyně. Už od rána to v učebně, kam žáci nosili své kulinářské výtvory, neodolatelně vonělo, jídla vypadala, jako by je připravovali profesionální kuchaři a cukráři, takže se všichni těšili, až si odbudou prezentaci a budou se moci pustit do krájení, servírování, a hlavně ochutnávání. Porcí byl dostatek, protože soutěžící jich připravili tolik, aby se dostalo na každého.
Nestačilo však pokrm jen připravit, bylo třeba prezentovat jej v daném cizím jazyce: představit historii podávané lahůdky, vysvětlit kdy a jak se servíruje, prozradit ingredience i postup přípravy. Úkol to byl poměrně složitý hlavně pro terciány, kteří se studiem druhého cizího jazyka teprve začínají. Ale i tak dokázali mnozí překvapit svými jazykovými dovednostmi, a tak nebylo jednoduché porovnávat všechny výkony. Nakonec však porotkyně – vyučující cizích jazyků Mgr. Ivana Kvasnicová, Mgr. Adéla Stillerová a Mgr. Jana Brachaczková – vybraly vítěze:
V ruském jazyce si nejlépe vedl Maxmilián Ožana (4A8), který společně s Jakubem Gemrotem (4A8) přichystal tradiční ruské bliny naslano – s kaviárem a uzeným pstruhem. Stejně dobře si poradily Alena Kasková a Valentýna Hlaváčová (4A8), které přichystaly sladké kroucené plněné tyčinky z těsta dvou barev, nazvaly je ruské krucánky.
Španělsky skvěle představila speciální moučník tarta de Santiago Anna Hlavicová (5B8), která podrobně vyložila historii koláče ozdobeného cukrovým křížem. Oceněny byly také Nikol Děčková a Ela Kamenická (5B8) s pokrmem ensaimada.
V němčině zabojovala začátečnice Lucie Orlitová (3A8), které se skvěle podařilo odprezentovat svůj Kaiserschmatern (královský trhanec), tradiční Käsespätzle zase výborně představili Vojtěch Pekala a Petr Zdražil (3B8).
Do hodnocení se zapojili i všichni účastníci soutěže. Ti totiž obdrželi dva hlasovací lístky, aby mohli vybrat jeden slaný pokrm a jeden dezert, které jim chutnaly nejvíce. Tentokrát už nerozhodovaly jazykové dovednosti, ale hlavní slovo měla chuť. A jak to dopadlo?
Ze slaných jídel nejvíce zaujala paella Šimona Kalníka (3B8), sladkou tečkou byl schwarzwaldský dort Mariky Juráškové a Terezy Klimkové (5B8). Ten nejen skvěle chutnal, ale také vypadal, neboť ho děvčata ozdobila právě rozvitými květy hrušně. I když tyto pokrmy dostaly nejvíce hlasů, bez bodů nezůstal nikdo. Každému totiž chutnalo něco jiného. Důležité je, že jsme si dopoledne s mlsnými i mrštnými jazyky užili.
Ocenění získali diplomy i věcné ceny v podobě užitečných pomůcek do kuchyně. Akci si ale užili všichni, nejen že ochutnali speciality evropské kuchyně, ale dověděli se spoustu zajímavých informací o kultuře jiných zemí a došlo i na výměnu receptů. Tak zase příští rok!
Více fotografií najdete ve školní galerii.