V rámci výuky chemie se v pondělí 8. 1. 2024 studenti 7A8 vydali na první exkurzi v letošním kalendářním roce, a to do Moravskoslezských cukrovarů a. s. AGRANA v Opavě–Vávrovicích, kde si doplnili k výuce vědomosti o zpracování cukrové řepy až po finální bílý cukr, a to včetně ochutnávky polotovarů v průběhu zpracování.
Historie cukrovaru se začala psát v roce 1869. Původně rolnický cukrovar prošel kompletní rekonstrukcí v letech 1949 až 1953. V areálu se nachází již jen několik připomínek historie původní cukrovarnické výroby. Současný vlastník, rakouská společnost Agrana, vsadil na progresivní moderní technologii, která je vysoce efektivní, plně respektuje potřeby ochrany životního prostředí, snižování energetické náročnosti, maximální zpětné využití odpadů z výroby. Současný cukrovar tak za tři dny zpracuje podobný objem suroviny jako ten původní cukrovar za celou sezonu 1870.
Po příjezdu jsme oblékli ochranné helmy a reflexní vesty a zhlédli film o historii cukrovaru a zároveň jsme byli podrobně seznámeni s postupem výroby cukru. Film nás vlastně dopředu připravil na to, co nás čeká v provozu.
Poté jsme prošli celý provoz, kde jsme viděli postup výroby cukru od přívozu řepné bulvy, její třídění, čištění, řezání až po konečný produkt, cukr. Tušili jste třeba, že k výrobě cukru je zapotřebí vápník?
Nikdo z nás netušil, jak je náročný proces zpracování cukrové řepy, abychom si mohli osladit život. Studentům se exkurze líbila, výrobní proces byl pro ně zajímavý, dozvěděli se i to, jak se nakládá s neupotřebitelnými částmi cukrové řepy. Zpracovávají se na pelety (krmivo pro skot) nebo jako hnojivo na pole.
Cukrovarem nás provázel externí průvodce, který pracoval v závodě až do svého odchodu do důchodu.