Letošní 11. ročník akce Setkání s historií byl zaměřen na výročí rozdělení Československa a vzhledem k aktuálnímu dění také na problematiku dějin bývalého SSSR, především Ruska a Ukrajiny. Ve středu měli studenti možnost besedovat s pamětníky komunistické perzekuce 50. let 20.století, konkrétně s panem L. Žídkem a E. Langrovou. O období perestrojky M. Gorbačova, rozpadu SSSR a vývoji v postsovětském prostoru v 90. letech 20. století přednášeli a diskutovali se studenty historikové L. Svoboda, M. Bílý a M. Bárta z Ústavu pro studium totalitních režimů.
Ve čtvrtek vystoupila prof. N. Pavelčíková z Ostravské univerzity s přednáškou na téma Restrukturalizace průmyslu na Ostravsku, doprovázenou vlastními vzpomínkami na život v průmyslovém městě. Následně doc. P. Mücke z Ústavu pro soudobé dějiny AV ČR seznámil ve dvouhodinovém bloku studenty vyšších ročníků s Praktickými aspekty metody Oral history a reflexí rozpadu ČSFR. Dva přednáškové bloky měla k dispozici i historička Mgr. J. Jeřábková, která seznámila studenty se vznikem Učitelské společnosti v Ostravě a Klubem historiků v kontextu doby.
Akci Setkání s historií již tradičně doplňovala výstava dobových předmětů- tentokráte z období druhé poloviny 80. let a první poloviny 90. let 20. století. K vidění bylo např. dobové oblečení, technika (walkmany, promítačky, fotoaparáty, VHS kazety), hračky, odznaky, časopisy atd.
Všem, kteří se na akci jakýmkoliv způsobem podíleli, děkujeme, zejména pak studentům 5B8, 6A8, 6B8, a 7A8 za pomoc při realizaci výstavy. Jmenovitě pak ještě Davidu Winterovi z 6A8 a Danu Ruskovi 6B8 za fotografie z akce.
Program