Ve čtvrtek 6. 11. 2014 se uskutečnil na naší škole IV. ročník akce Setkání s historií. Zúčastnily se ho všechny třídy vyššího gymnázia a také kvarty, tedy více než 400 studentů.
Novinkami letošní akce byly přednášky historiků Martina Tichého a Libora Svobody z Ústavu pro studium totalitních režimů v Praze o kolektivizaci či protikomunistickém odboji, a především prezentace projektu Dotkni se 20. století zástupci Národního muzea v Praze. Čtyři pracovníci této instituce představili aktivity tohoto zajímavého projektu, s nimiž už jsme v hodinách dějepisu na naší škole také pracovali- komiksy, e-learning, pracovní a výukové listy (viz www.dvacatestoleti.eu). Také nám z Prahy přivezli pět tajemných černých kufříků. Každý z nich je zaměřen na jedno důležité období československých dějin 20. století - vznik Československa, 2. světovou válku, nástup komunismu, pražské jaro, či přelomový rok 1989, a obsahuje dobové předměty. Práci s kufříky si budete moci vyzkoušet v hodinách dějepisu až do konce školního roku.
Důležitou částí programu byly besedy studentů s pamětníky o období nacismu a komunismu. Letos k nám zavítali Luděk Eliáš, herec, vězeň z Terezína a Osvětimi, Michal Salomonovič, který prožil jako dítě utrpení v ghettu v Lodži a v Osvětimi, Věra Andrysíková, vězeňkyně nacistických koncentračních táborů, Leo Žídek, politický vězeň 50. let, Rostislav Sochorec, jehož otec zemřel ve vazbě StB a on sám narukoval k PTP, a Eva Langrová, dcera politického vězně 50. let. Pro mnohé nečekanou lektorkou byla naše pedagožka, Jarmila Heinzová, která vzpomínala nejen na období tzv. pražského jara a rok 1968.
V rámci projektu Příběhy bezpráví, pořádaném Člověkem v tísni, naše škola získala film 1989: Z deníku Ivany A., který byl promítán na letošním Setkání s historií v deseti třídách. Akce byla zachycena Českou televizí Ostrava a Českým rozhlasem Ostrava.
http://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/10122978233-udalosti-v-regionech-ostrava/414231100031106-udalosti-v-regionech